no-img
پسا فایل

دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا - پسا فایل


پسا فایل
ads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

ZIP
دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا
امتیاز 5.00 ( 4 رای )دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا">
zip
۹۶/۰۶/۳۱
۶,۰۰۰ تومان
۶,۰۰۰ تومان – خرید

دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا


امروز فایل پاورپوینت  «اقلیم و معماری شهر فسا» رو که از پروژه های تنظیم شرایط محیطی است رو برای شما مهندسین و کاربران عزیز سایت پسا فایل قرار دادیم. این فایل یکی از کاملترین پروژه های موجود است که بصورت اختصاصی توسط فروشگاه ما ساخته شده و برای دانلود در اختیار شما قرار داده شده است.

 

این فایل با مشخصات زیر است که امیدوارم مورد رضایت شما عزیزان قرار بگیرد:

 فایل پاورپوینت در قالب ۷۰ اسلاید  –  فایل ورد جهت پرینت شامل ۴۴ صفحه  –  فایل pdf –  حجم ۳۱٫۴ mb

 

شما میتوانید فهرست مطالب و نمونه اسلاید های این پروژه را در تصاویر پیش نمایش آخر این پست مشاهده و سپس راحت خرید کنید.

 – چکیده:

فسا از شهرهای قدیمی ایران است که بنا به گفته برخی از مورخان در قدیم پاسارگرد نام داشته و در الواح گلی تخت جمشید، در زمان هخامنشیان پسه یا باشیا و در آن زمان شهری آباد بوده است. نام پسه یا باشیا بتدریج به پسا تبدیل شده و اعراب آن را به صورت فسا معرب کرده‌اند .(پسا در لغت به معنی بس یعنی کفایت کرد وبسیار که نشان از آبادی این منطقه می باشد.) براساس آثار تاریخی بجای مانده از فسا در قدیم مشخص می شود که فسا در زمان هخامنشی و ساسانی شهری آباد و پر جمعیت و دارای آتشکده های پر رونق بوده است.

شهرستان فسا با قدمت چند هزار ساله می باشد که در باب سازندگان شهر فسا نقل قول های مختلفی وجود دارد که عمده آنها بنای شهر را به شاهان اساطیری پیشدادیان و کیانیان مربوط می دانند و بر پایه اشیا و آثار به دست آمده از کاوش های باستانی شهرستان فسا به دوران پیش از تاریخ عهد حجر و هزاره سوم تا چهارم قبل از میلاد باز میگردد. ابزار و اشیایی که به نام توشه های رستاخیزی از قبور مردگان پیش از تاریخ به دست آمده نشانگر این است که این شهرستان قبل از ورود آریایی ها وجود داشته است.

 

  • موقعیت ریاضی – نسبی

شهرستان فسا بین در ۵۳ درجه و ۳۹ دقیقه طول جغرافیایی و۲۸  درجه و ۵۶ دقیقه عرض جغرافیایی و بلندی ۱۳۷۰ متری از سطح دریا واقع شده و از جهت شمال به شهرستان های شیراز و استهبان, و از سمت جنوب به شهرستان های جهرم و زرین دشت از جهت شرق به شهرستانهای داراب و استهبان و از سمت غرب به شهرستانهای شیراز و جهرم محدود می گردد.

 

  • بافت شهری و روستایی

– مجموعه های شهری و روستایی متراکم و فشرده است و با افزایش تراکم و فشردگی بنا ها در بافت، سطوح مرتبط با شرایط منطقه کاهش می یابد و بدین ترتیب تبادل حرارتی فضاهای بیرونی و درون به حداقل میرسد.

– تراکم بناها در بافت علاوه بر آنکه یک راهکار اقلیمی است در ضرورت امر دفاع در برابر حمله مهاجمان به شهر و همچنین انطباق با شرایط اجتماعی و اقتصادی داخل شهر (قلعه) نقش بسزائی داشته است.

– عموما شکل گیری بافت با توجه به جهت تابش خورشید و جهت وزش باد درمنطقه بوده است. بافت شهر از لحاظ ساختاری، شبیه یک کاکتوس عمل می کند که پوست بسیار سختی دارد و کاملاً بسته است و اهالی در داخل این پوست سخت زندگی می کنند.

– کلیه فضاهای زیستی منطقه از قبیل فضاهای شهری، گذر ها ومعابر، حیاط ها و ساختمان ها در مقابل شرایط نامطلوب جوی و باد های نامطلوب وگرد و خاک وطوفان های شن محافظت شده اند. در عین حال شکل گیری بافت به نحوی است که در استفاده از باد خنک در فصل تابستان و تابش خورشید در فصل زمستان محدودیت ایجاد نشود.

 

  • فرم ابنیه (خانه های چهار فصل)

خانه های دارای حیاط مرکزی همان فرم زیبا  و مشهور خانه های سنتی ایران است که از دوران ماقبل تاریخ تا کنون نه تنها در مناطق داخلی ایران بلکه در نواحی خشک خاورمیانه مکرراً پدید آمده است.

انطباق شیوه های زندگی با شرایط اقلیمی منطقه از خصوصیات بارز این نواحی است. اتاق های این گونه خانه ها که به حیاط باز می شوند در مقابل شدت تابش آفتاب، سرمای زمستان، باد و طوفان شن که در مناطق کویری در جریان است محافظت می شوند.

اتاق های اطراف حیاط مرکزی بنا بر شرایط جوی فصول مختلف سال مورد استفاده هستند. بدین مفهوم که در زمستان اتاق های رو به جنوب و در تابستان اتاق های رو به شمال مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد و بدین ترتیب محل زندگی با اقلیم هماهنگ و همساز می شود.

در ادامه به بررسی یک نمونه از خانه های سنتی دارای حیاط مرکزی(چهار فصل) در فسا می پردازیم.

ساختمان مذکور دارای فضاهایی است که دور یک حیاط مرکزی شکل گرفته اند و جهت گیری حیاط بنا به سمت جنوب غربی است و به دو قسمت تابستان نشین و زمستان نشین تقسیم می شود.

این بنا مانند بسیاری از خانه های سنتی فسا و خانه هایی مثل خانه بروجردیها در کاشان خانه لاریها در یزد دارای قسمت های مختلفی به شرح زیر است:

          – زمستان نشین                            -تابستان نشین شامل فضاهایی از قبیل: (تالار، سرداب، حوضخانه و ….)

 

  • بافت شهری و روستایی

– بافت شهری و روستایی بسیار متراکم

– فضای شهری کاملا محصور

– کوچه های باریک و نامنظم و بعضا پوشیده با تاق

– ساختمان های متصل به هم

– نحوه استقرار مجموعه های زیستی بر اساس جهت آفتاب و باد

 

  • گذر

– گذرهای سرپوشیده و کوچه های باریک با دیوار های بلند راه های عبور خنکی در تابستان می باشد و در بیشتر ساعات روز بخصوص در بعداز ظهر های گرم تابستان سایه می گیرد .

 

  • کلیات فرم بنا

– کلیه بنا ها به صورت کاملا درونگرا و محصور

– کلیه بنا ها دارای حیاط مرکزی (به جزحمام) و اغلب آنها دارای زیرزمین، ایوان و بادگیر

– کف ابنیه و خصوصا حیاط پائین تر از سطح معابر

– ارتفاع اتاق ها نسبتا زیاد

– تاق ها غالبا قوسی و گنبدی

– دیوار ها نسبتا قطور

 

و …………………….


تصاویر پیش نمایش


دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا-1
دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا-1
دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا-1
دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا-1
دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا-1
دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا-1
دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی فسا-1

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.